DA-280-24-02
PowerCool Series Thermoelectric Cooler Assembly
Click the [Custom Datasheet] button to create a Customized PDF Datasheet.
Specifications
Heat Transfer Mechanism, Cold Side
Direct - Conduction
Heat Transfer Mechanism, Hot Side
Air - Forced Convection
Operating Temperature Range
-20°C to 55°C
Supply Voltage
24.0 VDC nominal / 28.0 VDC maximum
Current Draw
12.3 A running / 14.8 A startup
Power Supply
295.0 Watts
Performance Tolerance
10%
Hi-Pot Testing
No Testing
Fan MTBF
50000 hours
Over-Temp Thermostat (Hot Side Heat Sink)
75°C ± 5°C
Sound Level (1 m distance)
60 dBA
Weight
6.12 kg
Panel Mounting
Flush Mount
Mounting Hole Location
Wiring Schematic
Electrical and Thermal Performance
Click [Custom Datasheet] button to save your results as a Customized PDF Datasheet.
Select Graph Y - Axis
Select Graph X - Axis
Optimum COP
Cooling Power (Qc) = 59.65 Watts
TEM Voltage = 9.18 Volts
TEM Current = 4.58 Amps
TEM COP = 1.42
Power Supply = 73.2 Watts
Power Dissipated (Qh) = 132.87 Watts
Fan Voltage = 24.0 Volts
Fan Current = 2.5 Amps
Maximum Qc
Cooling Power (Qc) = 209.29 Watts
TEM Voltage = 28.14 Volts
TEM Current = 14.68 Amps
TEM COP = 0.51
Power Supply = 444.2 Watts
Power Dissipated (Qh) = 653.5 Watts
Fan Voltage = 24.0 Volts
Fan Current = 2.5 Amps
Electrical Operating Point
Imin: 2.3 A
Imax: 14.7 A
Vmin: 5.4 V
Vmax: 28.1 V