SAAX-175-24-22
SuperCool X Series Thermoelectric Cooler Assembly
The SAAX-175-24-22 Air-to-Air thermoelectric cooler assembly is a high performance thermoelectric based air conditioner. It is designed to temperature control small chambers used in medical diagnostics or sample storage compartments in analytical instrumentation. This unique, patented design offers a high performance hot side heat dissipation mechanism that convects heat more efficiently than conventional heat exchanger technologies. The design utilizes custom next-generation high-performance thermoelectric modules to maximize cooling capacity and premium grade fans to reduce noise. Moisture resistant insulation is used to keep condensation from penetrating into the thermoelectric module cavity. This unit operates at 24 VDC and is designed for indoor lab use environment. It has a maximum Qc of 176 Watts when ΔT = 0 and a maximum ΔT of 42 °C at Qc = 0.
Pending U.S. Patent Publication No. US2020/0240717
Granted Patents:
  • China: ZL2016800175855
  • Japan: 6549721
  • Switzerland: 3262909
  • Germany: 6020160449986
  • United Kingdom: 3262909
Click the [Custom Datasheet] button to create a Customized PDF Datasheet.
Specifications
Heat Transfer Mechanism, Cold Side
Air - Forced Convection
Heat Transfer Mechanism, Hot Side
Air - Forced Convection
Operating Temperature Range
-20°C to 60°C
Supply Voltage
24.0 VDC nominal / 28.0 VDC maximum
Current Draw
7.6 A running / 10.4 A startup
Power Supply
201.0 Watts
Performance Tolerance
10%
Hi-Pot Testing
750 VDC
Hot Side Fan MTBF
60000 hours
Cold Side Fan MTBF
65000 hours
Sound Level (1 m distance)
63 dBA
Weight
4.50 kg
Panel Mounting
Through
Mounting Hole Location
Wiring Schematic
Electrical and Thermal Performance
Click [Custom Datasheet] button to save your results as a Customized PDF Datasheet.
Select Graph Y - Axis
Select Graph X - Axis
Optimum COP
Cooling Power (Qc) = 40.51 Watts
TEM Voltage = 11.51 Volts
TEM Current = 3.40 Amps
TEM COP = 1.04
Power Supply = 51.1 Watts
Power Dissipated (Qh) = 91.65 Watts
Fan Voltage = 24.0 Volts
Fan Current = 2.8 Amps
Maximum Qc
Cooling Power (Qc) = 126.46 Watts
TEM Voltage = 28.12 Volts
TEM Current = 8.97 Amps
TEM COP = 0.50
Power Supply = 264.2 Watts
Power Dissipated (Qh) = 390.7 Watts
Fan Voltage = 24.0 Volts
Fan Current = 2.8 Amps
Electrical Operating Point
Imin: 1.8 A
Imax: 9.0 A
Vmin: 6.7 V
Vmax: 28.1 V