MFG Part Number AA-100-24-22-00-00
AA-100-24-22
PowerCool Series Thermoelectric Cooler Assembly
Click the [Custom Datasheet] button to create a Customized PDF Datasheet.
Specifications
Heat Transfer Mechanism, Cold Side
Air - Forced Convection
Heat Transfer Mechanism, Hot Side
Air - Forced Convection
Operating Temperature Range
-10°C to 50°C
Supply Voltage
24.0 VDC nominal / 30.0 VDC maximum
Current Draw
5.6 A running / 6.6 A startup
Power Supply
134.0 Watts
Performance Tolerance
10%
Hi-Pot Testing
750 VDC
Fan MTBF
40000 hours
Over-Temp Thermostat (Hot and Cold Side Heat Sink)
75°C ± 5°C (hot side heat sink)
Weight
4.00 kg
Panel Mounting
Through
Mounting Hole Location
Wiring Schematic
Electrical and Thermal Performance
Click [Custom Datasheet] button to save your results as a Customized PDF Datasheet.
Select Graph Y - Axis
Select Graph X - Axis
Optimum COP
Cooling Power (Qc) = 23.18 Watts
TEM Voltage = 10.65 Volts
TEM Current = 2.01 Amps
TEM COP = 1.08
Power Supply = 32.5 Watts
Power Dissipated (Qh) = 55.66 Watts
Fan Voltage = 24.0 Volts
Fan Current = 1.0 Amps
Maximum Qc
Cooling Power (Qc) = 76.85 Watts
TEM Voltage = 30.08 Volts
TEM Current = 6.09 Amps
TEM COP = 0.42
Power Supply = 194.4 Watts
Power Dissipated (Qh) = 271.3 Watts
Fan Voltage = 24.0 Volts
Fan Current = 1.0 Amps
Electrical Operating Point
Imin: 1.0 A
Imax: 6.1 A
Vmin: 6.2 V
Vmax: 30.1 V