MFG Part Number DA-075-12-02-00-00
DA-075-12-02
PowerCool Series Thermoelectric Cooler Assembly
Click the [Custom Datasheet] button to create a Customized PDF Datasheet.
Specifications
Heat Transfer Mechanism, Cold Side
Direct - Conduction
Heat Transfer Mechanism, Hot Side
Air - Forced Convection
Operating Temperature Range
-10°C to 47°C
Supply Voltage
12.0 VDC nominal / 15.0 VDC maximum
Current Draw
7.2 A running / 8.1 A startup
Power Supply
86.0 Watts
Performance Tolerance
10%
Hi-Pot Testing
750 VDC
Fan MTBF
50000 hours
Over-Temp Thermostat (Hot and Cold Side Heat Sink)
75°C ± 5°C (hot side heat sink)
Weight
1.70 kg
Panel Mounting
Flush Mount
Mounting Hole Location
Wiring Schematic
Electrical and Thermal Performance
Click [Custom Datasheet] button to save your results as a Customized PDF Datasheet.
Select Graph Y - Axis
Select Graph X - Axis
Optimum COP
Cooling Power (Qc) = 16.45 Watts
TEM Voltage = 5.79 Volts
TEM Current = 2.34 Amps
TEM COP = 1.22
Power Supply = 13.5 Watts
Power Dissipated (Qh) = 29.99 Watts
Fan Voltage = 12.0 Volts
Fan Current = 0.9 Amps
Maximum Qc
Cooling Power (Qc) = 50.74 Watts
TEM Voltage = 15.05 Volts
TEM Current = 6.44 Amps
TEM COP = 0.52
Power Supply = 96.9 Watts
Power Dissipated (Qh) = 147.6 Watts
Fan Voltage = 12.0 Volts
Fan Current = 0.9 Amps
Electrical Operating Point
Imin: 1.2 A
Imax: 6.4 A
Vmin: 3.4 V
Vmax: 15.0 V