MFG Part Number AA-060-24-22-00-00
AA-060-24-22
PowerCool Series Thermoelectric Cooler Assembly
Click the [Custom Datasheet] button to create a Customized PDF Datasheet.
Specifications
Heat Transfer Mechanism, Cold Side
Air - Forced Convection
Heat Transfer Mechanism, Hot Side
Air - Forced Convection
Operating Temperature Range
-10°C to 51°C
Supply Voltage
24.0 VDC nominal / 30.0 VDC maximum
Current Draw
3.1 A running / 3.9 A startup
Power Supply
74.0 Watts
Performance Tolerance
10%
Hi-Pot Testing
750 VDC
Fan MTBF
40000 hours
Over-Temp Thermostat (Hot and Cold Side Heat Sink)
75°C ± 5°C (hot side heat sink)
Weight
2.50 kg
Panel Mounting
Through
Mounting Hole Location
Wiring Schematic
Electrical and Thermal Performance
Click [Custom Datasheet] button to save your results as a Customized PDF Datasheet.
Select Graph Y - Axis
Select Graph X - Axis
Optimum COP
Cooling Power (Qc) = 13.45 Watts
TEM Voltage = 11.15 Volts
TEM Current = 1.09 Amps
TEM COP = 1.11
Power Supply = 18.4 Watts
Power Dissipated (Qh) = 31.86 Watts
Fan Voltage = 24.0 Volts
Fan Current = 0.8 Amps
Maximum Qc
Cooling Power (Qc) = 43.86 Watts
TEM Voltage = 30.11 Volts
TEM Current = 3.18 Amps
TEM COP = 0.46
Power Supply = 102.0 Watts
Power Dissipated (Qh) = 145.8 Watts
Fan Voltage = 24.0 Volts
Fan Current = 0.8 Amps
Electrical Operating Point
Imin: 0.6 A
Imax: 3.2 A
Vmin: 6.5 V
Vmax: 30.1 V